PTTK

Koło Zakładowe PTTK Nr 86 przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

 

Strona domowa
Dziewicza Góra
Kicin
Obrzycko
Śnieżycowy Jar
Uzarzewo
Sobotnie wędrowanie
Gminy powiatu poznańskiego

Poprzedni Strona domowa Poziom wyżej Następny

Sobotnie wędrowanie

Artykuł Kol. Andrzeja Płotki:

Atrakcyjne, mniej znane trasy turystyczne w okolicach Poznania

 

Długoletnią tradycją koła zakładowego PTTK przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim jest organizowanie sobotnich pieszych wycieczek w okolicach Poznania. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem członków naszego koła - i nie tylko, gdyż udział w nich wziąć może każdy, dla kogo taki sposób spędzenia wolnego czasu stanowi jedną z form rekreacji. Uczestniczy w nich zwykle grupa 15 – 20 osób. Zdarzały się jednak i takie „rekordowe”, w których brało udział nawet ponad 40 osób.

Wędrówki „w plener” staramy się łączyć ze zwiedzaniem położonych na trasie lub w jej pobliżu obiektów ciekawych krajoznawczo czy np. o znaczeniu historycznym. Wycieczki (1 - 2 w miesiącu) prowadzone są na terenach podmiejskich i dalszych, w promieniu mniej więcej 50 km od miasta. Dojazdy do punktu wyjściowego i powroty środkami komunikacji miejskiej (MPK) lub gmin sąsiednich, pociągiem albo autobusami PKS i KSK.

W wędrówkach naszych przemierzyliśmy już chyba wszystkie piesze szlaki znakowane w regionie, przy czym część z nich parokrotnie. W ostatnich latach – aby unikać powtórzeń –wyszukujemy nowe trasy, nie znakowane lub znakowane tylko na pewnym odcinku, nie opisane w przewodnikach turystycznych. Są one często bardzo atrakcyjne i prowadzą po mniej znanych terenach, głównie leśnych, których w okolicach Poznania przecież nie brakuje. Wśród takich „nowo-odkrytych” tras warte polecenia są m.in.:

bullet

Lusówko – Jankowice – Ceradz Kościelny – lasy k/Grzebieniska – Grzebienisko - 12 km . W Jankowicach pałac i rozległy park. W Ceradzu Kościelnym – wyjątkowo zadbanej wsi – atrakcją są uliczne rzeźby i instalacje wykonane z części maszyn rolniczych i narzędzi rzemieślniczych.

bullet

Częściowo znakowana trasa okrężna przez lasy w okolicach Wrześni. Rozpoczyna się w Podstolicach, prowadzi w stronę Gierłatowa i przez Marzelewo powraca do Podstolic. Około 13 km.

bullet

Wycieczka na trasie: Bnin – Czołowo – Kamionki – Sypniewo. Pierwszy odcinek przez pola, dalej głównie lasami. W Czołowie można zobaczyć przeniesiony z Poznania pomnik Marcina Kasprzaka. Trasa długości 14 km.

bullet

Okolice Porażyna. Dwie wycieczki okrężne po około 12 km. Jedna po północnej stronie torów kolejowych – po drodze m.in. pałac z końca XIX stulecia. Druga, na południe od torów, prowadzi przez Bukowiec, Białą Wieś, Kopanki. W Kopankach „batmanówka”, rezerwat snu zimowego nietoperzy.

bullet

Atrakcyjna krajoznawczo 15 km wycieczka po lasach obornickich: Lipa – Dąbrówka  Ludomska – Wełna – Jaracz Młyn – Piłka – Lipa. W Dąbrówce Ludomskiej pomnik Karola Marcinkowskiego, obok ruiny pałacu. Na trasie rezerwaty przyrody, zabytkowy kościół drewniany w Wełnie, muzeum Historii Młynarstwa w Jaraczu, zalew przy ośrodku wypoczynkowym w Piłce.

bullet

Białężyn – Nienawiszcz – Studzieniec. Za wyjątkiem ostatniego fragmentu droga prowadzi lasami i wzdłuż jeziora Nienawiskiego. W Studzieńcu dwór i park krajobrazowy. 13 km.

bullet

Kaźmierz – Chrusty – Witoldzin – Pamiątkowo. 11 km . W Nowej Wsi k/Kaźmierza zespół parkowo – pałacowy. Do Witoldzina lasami, ale ostatni etap niestety szosą - co prawda mało ruchliwą.

bullet

Polami i lasami z Ptaszkowa przez Woźniki (tu zwiedzanie barokowego klasztoru) do Opalenicy. 13 km.

bullet

Krótka 9 km wycieczka na peryferiach miasta, częściowo brzegiem Warty: Radojewo – ul. Lubczykowa, gdzie wspaniały okaz kilkusetletniego dębu – Wilczy Młyn – Naramowice.

bullet

Kilka tras wędrówek po puszczy noteckiej w okolicach Mokrza i Miałów.

bullet

Trasa okrężna wokół jeziora Durowskiego przez Kobylec. 15 km. Dojazd i powrót z Wągrowca.

bullet

Wędrówka  po mało znanych okolicach Zaniemyśla: przez Lubonieczek na Łysą Górę i dalej przez Zwolę powrót do Zaniemyśla. 16 km.

bullet

Z Krzyszkowa k/Rokietnicy przez  Roztworowo i Sepno do Soboty. 13 km, głównie lasami.

bullet

Trasa wśród pięknych lasów puszczy Zielonka z Łopuchowa lub Sławy Wlkp. do Tuczna przez Dąbrówkę Kościelną. W Dąbrówce neobarokowy kościół z kultowym obrazem Matki Boskiej. 15 km.

bullet

Z Gruszczyna do Uzarzewa szlakiem rowerowym (tu zwiedzanie muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa oraz szachulcowego kościoła), dalej krótki odcinek szosą i lasem do Wierzonki. 12 km.

bullet

Łopuchowo – Głęboczek – jeziora Leśne i Worowskie i powrót do Łopuchowa. 10 km.

bullet

Z Chludowa (zwiedzanie muzeum misyjnego Werbistów) wzdłuż poligonu szlakiem rowerowym do Suchego Lasu. 13 km.

 

Zainteresowanych bieżącym programem naszych wycieczek zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych koła www.polbox.com/p/pttk86 lub do zapoznania się z informacjami umieszczonymi w gablocie w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

horizontal rule

 

Pytania i komentarze dotyczące naszych stron WWW prosimy przesyłać na adres: pttk86@poczta.onet.pl.
Data ostatniej aktualizacji: 01 kwietnia 2015.