Komunikat Nr 3/2012

Poznań, dnia 5 września 2012 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2012 r.

Stęszew – Krąplewo - Mirosławki – Tomice - Źródło Żarnowiec – Skrzynki – Otusz

15 września 2012 r. - sobota

Wycieczka długości 15 km szlakiem turystycznym niebieskim. Na odcinku Krąplewo – Źródło Żarnowiec ścieżka dydaktyczna z planszami przedstawiającymi florę i faunę występującą w okolicy. Źródło Żarnowiec - niedawno odnowione i zagospodarowane przez Gminę Stęszew przy wykorzystaniu środków unijnych stanowi atrakcję regionu i miejsce wypoczynku.

Wyjazd z dworca PKP Poznań Główny o godz. 9:15 do Stęszewa. Powrót z dworca PKP w Otuszu o godz. 15:52, w Poznaniu o godz.16:19. Przed wyjazdem prosimy o sprawdzenie, na stronach internetowych lub na stacji PKP, czy nie uległa zmianie godzina odjazdu pociągu do Stęszewa.
Prowadzi kol. Stanisław Nawrocki.

Cytadela
Dawniej obiekt militarny, dziś miejsce rekreacji i wypoczynku

29 września 2012 r. - sobota

Spotkanie przy głównych schodach na Cytadelę, al. Armii Poznań o godz. 11:00.
Prowadzi przewodnik kol. Aleksandra Juchacz.

z wizytą w gospodarstwie agroturystycznym „Różana Farma”

13 października 2012 r. - sobota

Wycieczka długości ok. 8 km na trasie Żydowo – Przecław z „Różaną Farmą” – Żydowo. Przewidywany ok. dwugodzinny pobyt w „Różanej Farmie”. W trakcie pobytu pieczenie przy ognisku przywiezionych ze sobą kiełbasek. Przewidywana zbiórka pieniędzy na drewno na ognisko. Dla chętnych możliwość odpłatnej przejażdżki bryczką oraz możliwość nabycia nalewki i konfitur z róży.

Wyjazd autobusem linii nr 833 (firmy Rokbus) z pl. Ludwika Waryńskiego na Ogrodach o godz. 10:30. Przystanek autobusowy w pobliżu kawiarni „Elite”. Powrót z Żydowa autobusem linii nr 833 o godz. 15:35. W Poznaniu o 16:15.
Organizacyjnie przygotowują i prowadzą kol. kol. Stanisław Nawrocki i Stenia Matuszak.

"MARIANNA I RÓŻE"
poznaj Wielkopolskę poprzez życie rodzinne na przełomie XIX /XX w.
Poznań – Kórnik – Bnin – POLWICA – ŚNIECISKA – MĄDRE – ZANIEMYŚL – Śrem – OSTROWIECZKO – DOLSK – Śrem – Puszczykówko – KOMORNIKI – Poznań

20 października 2012 r. - sobota

Wyjazd o godz. 8:00 sprzed gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od strony ul. Kościuszki . Powrót ok. godz. 19:00. Koszt wycieczki – dla członków Koła 55 zł, dla sympatyków 60 zł (w tym posiłek na trasie wycieczki – w Dolsku).

Zapisy i wpłaty na dyżurach, w środy, w godz. 10.00 – 14.00 (gmach „B” piwnica pokój 4A). Uczestników wycieczki zachęcamy do przeczytania książki Janiny Fedorowicz i Joanny Konopińskiej „Marianna i róże ” - zagadkowe motto wycieczki stanie się jasne!
Wycieczkę prowadzi kol. Maria Rogacka – pilot wycieczek. Organizacyjnie przygotowuje i zaprasza kol. Czesława Witkowiak.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

10 listopada 2012 r. - sobota

Spotkanie w holu Rezerwatu przy ul. Ks. Posadzego 3 (Ostrów Tumski) o godz. 11:00. Wstęp dla grupy do 30 osób - 50 zł, koszt oprowadzania 15 zł. Przewidziana zbiórka pieniędzy na opłacenie wstępu i oprowadzania po Rezerwacie. Rezerwat Archeologiczny jest nową placówką Muzeum Archeologicznego - otwartą 29.06.2012 roku.
W Rezerwacie Archeologicznym między innymi, jedyny zachowany w świecie fragment wału obronnego z X w.
Organizacyjnie przygotowuje kol. Urszula Winiecka.

Ku wspomnieniu tych, co odeszli – zapalamy znicze

17 listopada 2012 r. - sobota

Cmentarz Junikowski – spotkanie przed bramą głównego wejścia o godz. 1100.
Prowadzą kol. kol. Zbigniew Knapik i Andrzej Płotka.

Muzeum Etnograficzne
„Rzeczy mówią – 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu”

24 listopada 2012 r. - sobota

Spotkanie w holu muzeum przy ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7) o godz. 11:00. Wstęp na wystawę wolny. Przewidziana zbiórka pieniędzy na opłatę za oprowadzanie po wystawie przez pracownika muzeum.
Organizacyjnie przygotowuje kol. Urszula Winiecka.

Muzeum Historii Miasta Poznania
„Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania (1835 – 1939)”

8 grudnia 2012 r. - sobota

Spotkanie w holu ratusza Stary Rynek 1 o godz. 11:00. Wstęp na wystawę wolny. Przewidziana zbiórka pieniędzy na opłatę za oprowadzanie po wystawie. Niektóre druki, ulotki, reklamy pokazane na tej wystawie czasowej, zostały po raz pierwszy wyciągnięte z magazynów czy archiwów i przedstawiają nieistniejące już fragmenty miasta.
Organizacyjnie przygotowuje kol. Małgorzata Chylewska.

Bardzo prosimy członków i sympatyków Koła PTTK nr 86 o zgłaszanie e-mailami lub telefonicznie propozycji imprez na następny kwartał, nie później jednak niż dzień przed kolejnym zebraniem Zarządu Koła. W zgłoszeniach prosimy podać sposób realizacji imprezy oraz nazwisko osoby ją prowadzącej lub organizującej.

5 grudnia 2012 r. - środa - o godz. 16.00 zebranie Zarządu Koła.