Komunikat Nr 2/2015

Poznań, dnia 30 marca 2015 r.

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie

9 maja 2015 r. - sobota

Spotkanie przed wejściem do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego przy ul. Ogrodowej 1 w Lusowie o godz.11:00. Odjazd autobusu linii nr 02 do Lusowa z Ogrodów /narożnik ul. Szpitalnej i Nowiny/ o godz. 10:25, do przystanku przy kościele w Lusowie. Bilety wstępu (3 zł) każdy nabywa indywidualnie w kasie muzeum. Przewidywana dodatkowo składka na przewodnika.
Założone w 1996 roku muzeum przeniesione zostało do obecnego budynku, wybudowanego z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne, w 2008 roku, urządzone i wyposażone z funduszy zgromadzonych przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, zawiera pamiątki związane z uczestnikami powstania wielkopolskiego.
Aktualne godziny odjazdu autobusu prosimy sprawdzić na stronie internetowej. Dla chętnych krótki spacer wzdłuż jeziora Lusowskiego.
Organizacyjnie przygotował i prowadzi kol. Józef Karcz.

Muzeum Medycyny Sądowej
Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

23 maja 2015 r. - sobota

Spotkanie przed budynkiem Zakładu Medycyny Sądowej przy ul. Święcickiego 6 o godz. 9:00, wstęp bezpłatny, oprowadza dr hab. nauk medycznych Czesław Żaba - Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. W muzeum zbiór preparatów i eksponatów pochodządych głównie z okresu międzywojennego. Najcenniejszy eksponat - mumia tatarskiego żołnierza armii napoleońskiej.
Z uwagi na to, że muzeum może przyjąć jedynie 20 osób, konieczne jest zgłaszanie udziału w jego zwiedzaniu na środowych dyżurach (w gmachu „B” Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – piwnica pok. 4A w godz. od 1000 – 1200, tel. 618541511, najpóźniej do 19 maja 2015 roku.
Organizacyjnie przygotował kol. Mirosław Stawicki.

Muzeum Narodowe
„Nocny Poznań w blasku neonów”

6 czerwca 2015 r. - sobota

Spotkanie w holu muzeum przy ul. Marcinkowskiego 9 o godz. 11:30. Indywidualnie opłata wstępu za wystawę czasową. Przewidziana zbiórka pieniędzy na opłatę za oprowadzanie po wystawie przez pracownika muzeum. Wystawa jest opowieścią o poznańskiej iluminacji od początku XX wieku.
Organizacyjnie przygotowała kol. Małgorzata Chylewska.

Poznań – Nadarzyce – Starowice - Czochryń – Borne Sulinowo – Poznań

20 czerwca 2015 r. - sobota

Wyjazd autokaru o godz. 7:00 sprzed gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – od strony ul. Kościuszki. Powrót o godz. 19:00. Koszt wycieczki – dla członków Koła – 65 zł, dla sympatyków - 75 zł. W ramach kosztów: autokar i posiłek.
Zapisy i opłaty na środowych dyżurach (w gmachu „B” Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – piwnica pok. 4A w godz. od 1000 – 1200 najpóźniej do 9 czerwca 2015 roku
Organizacyjnie przygotowali kol. kol. Urszula Winiecka i Mirosław Stawicki, trasę opracował i prowadzi kol. Mirosław Stawicki.

Jeziory Wielkie – Doliniec Leśny - Zaniemyśl

12 września 2015 r. - sobota

Wycieczka długości ok. 8 km. Wyjazd autobusem linii nr 560 (firmy KOMBUS) z dworca na Rondzie Rataje o godz. 9:30. Powrót do Poznania z Zaniemyśla autobusem linii nr 560 o godz. 13:32 lub o godz. 16:32.
Podane godziny odjazdów mogą ulec zmianie – prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie internetowej.
Organizacyjnie przygotowuje i prowadzi kol. Urszula Winiecka.

Poznań – Stany – Siedlisko – Nowa Sól – Bytom Odrzański – Gościeszowice – Szyba – Poznań

19 września 2015 r. - sobota

Wyjazd autokaru o godz. 7:00 sprzed gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – od strony ul. Kościuszki. Powrót o godz. 19:00. Koszt wycieczki – dla członków Koła – 75 zł, dla sympatyków - 85 zł. W ramach kosztów: autokar, wstępy, posiłek.
Zapisy i opłaty na środowych dyżurach (w gmachu „B” Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – piwnica pok. 4A w godz. od 1000 – 1200 najpóźniej do 24 czerwca 2015 roku
Organizacyjnie przygotowała kol. Urszula Winiecka, trasę opracowała i prowadzi pilot-krajoznawca kol. Maria Rogacka.

W lipcu i sierpniu przerwa wakacyjna. Również przez lipiec i większą część sierpnia nieczynny będzie nasz sekretariat w gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Środowe dyżury zostaną wznowione dnia 26 sierpnia 2015 roku. Komunikat informujący o imprezach jesiennych ukaże się we wrześniu, po zebraniu Zarządu Koła.

W październiku planowana wycieczka autokarowa, którą organizacyjnie przygotowuje kol. Czesława Witkowiak. Wycieczka dotyczyć będzie dalszego poznawania Wielkopolski poprzez życie rodzinne na przełomie XIX/XX w – „MARIANNA I RÓŻE” – część czwarta.

Bardzo prosimy członków i sympatyków Koła PTTK nr 86 o zgłaszanie e-mailami lub telefonicznie propozycji imprez na następny kwartał, nie później jednak niż dzień przed kolejnym zebraniem Zarządu Koła. W zgłoszeniach prosimy podać sposób realizacji imprezy oraz nazwisko osoby ją prowadzącej lub organizującej.

16 września 2015 r. - środa - o godz. 16:00 - zebranie Zarządu Koła.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystyką i krajoznawstwem do zostania członkiem bądź sympatykiem naszego Koła oraz do uczestniczenia w organizowanych przez nasze Koło imprezach.