Komunikat Nr 3/2015

Poznań, dnia 24 września 2015 r.

„Szeląg w barwach jesieni”
spacer z przewodnikiem nową Wartostradą do Naramowic
(nowe inwestycje na terenie Winograd i Naramowic)

10 października 2015 r. - sobota

Wycieczka długości ok. 6 km. Spotkanie o godz. 10:00 na przystanku autobusowym przy Dworcu PKP Garbary. Przewidywany czas spaceru – 2 godziny.
Organizacyjnie przygotowała i prowadzi kol. Aleksandra Juchacz.

„Marianna i róże” – część czwarta
Poznań – Wieszczyczyn – Mchy – Jaraczewo – Piaski – Gostyń – Poznań

24 października 2015 r. - sobota

Wyjazd autokaru o godz. 8:00 sprzed gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – od strony ul. Kościuszki. Powrót o godz. 19:00. Koszt wycieczki – dla członków Koła – 60 zł, dla sympatyków - 70 zł. W ramach kosztów: autokar, wstępy i posiłek.
Zapisy i opłaty przyjmowane są na środowych dyżurach (w gmachu „B” Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – piwnica pok. 4A w godz. od 1000 – 1200 najpóźniej do 21 października 2014 roku.
Organizacyjnie przygotowała i zaprasza kol. Czesława Witkowiak, prowadzi pilot – krajoznawca kol. Maria Rogacka.

Zapalamy znicze - by wspominać tych, co odeszli

7 listopada 2015 r. - sobota

Spotkanie o godz. 11:00 przy ul. Grunwaldzkiej, przed bramą Cmentarza Junikowskiego, usytuowaną najbliżej ul. Cmentarnej.
Zachęcamy członków Koła do uczestniczenia w zapalaniu zniczy koleżankom i kolegom pochowanym na tym cmentarzu, ich wspominaniu oraz wspominaniu koleżanek i kolegów pochowanych na innych cmentarzach.
Organizacyjnie przygotował i prowadzi kol. Zbigniew Knapik.

Wieczór wspomnień turystycznych
Izrael

19 listopada 2015 r. - czwartek

Opowiada i pokazuje zdjęcia znany podróżnik Krzysztof Kryza.
Organizacyjnie przygotował kol. Bogusław Kapczyński.

Rogalowe Muzeum Poznania

21 listopada 2015 r. - sobota

Spotkanie przy wejściu do muzeum, zlokalizowanym przy ul. Klasztornej 23 o godz. 12:15. Indywidualne opłacenie wstępu (bilet dla dzieci od 3 – 16 lat 12 zł; dla osób powyżej 16 lat 14 zł).
Muzeum mieści się w zabytkowej 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na Starym Rynku. Wewnątrz wystrój renesansowy, oryginalny drewniany strop z polichromią, gotyckie ściany i łuki, malowidła naścienne. W muzeum uczestniczy się w przygotowaniu rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych, uzyskuje się informację o historii ich powstania, składnikach i recepturze. Ponadto ogląda się animację dotyczącą Rogalowej Historii Poznania oraz zwiedza galerię starych reklam i ciekawostek dotyczących historii rogala. Pokazy w muzeum organizowane są dla grupy większej niż 5 osób. Maksymalnie muzeum przyjmuje osób 50.
Z uwagi na to, że w dniu 12 listopada, w godzinach przedpołudniowych, musimy podać muzeum liczbę osób mających uczestniczyć w pokazie, prosimy do dnia 11 listopada telefonicznie zgłaszać swój udział w zwiedzaniu Rogalowego Muzeum Poznania na środowych dyżurach albo organizatorowi imprezy (tel. 61 8541 511 i 665 287 127).
Organizacyjnie przygotowała kol. Urszula Winiecka.

Muzeum Archeologiczne
wystawy czasowe - „Grecja przed Aleksandrem Wielkim, czyli życie codzienne w prehistorycznej Macedonii”
oraz „Skarb z Siedlikowa”

12 grudnia 2015 r. - sobota

Spotkanie w holu muzeum przy ul. Wodnej 27 o godz. 11:00. Przewidywana zbiórka pieniędzy dla oprowadzających po wystawach. Na pierwszej z wymienionych wystaw po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostały unikatowe zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Salonikach, datowane na okres od epoki neolitu do wczesnej epoki żelaza. Druga wystawa poświęcona skarbowi z Siedliskowa, wsi w płd. Wielkopolsce ma na celu przybliżenie problematyki skarbów dynastycznych ze schyłku starożytności, przekazywanych w ówczesnych rodzinach arystokratycznych przez kilka pokoleń.
Organizacyjnie przygotowała kol. Małgorzata Chylewska, oprowadzają kuratorzy wystaw.

Muzeum Etnograficzne
wystawa czasowa - „Sztuka Bali - trzy odsłony”
kolekcja Krzysztofa Musiała

9 stycznia 2016 r. - sobota

Spotkanie w holu muzeum przy ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7) o godz. 11:00. Przewidywana zbiórka pieniędzy dla oprowadzającego po wystawie. Na wystawie pokazano ok. 200 obiektów reprezentujących sztukę nieprofesjonalną indonezyjskiej wyspy Bali. Prezentowane obiekty obejmują trzy dziedziny sztuki (malarstwo, rzeźbę i tkaninę) i pochodzą ze zbiorów właściciela jednej z największych prywatnych kolekcji w Polsce.
Organizacyjnie przygotowała kol. Małgorzata Chylewska, oprowadza pracownik muzeum.

Bazylika Farna p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa
zwiedzanie kościoła z przewodnikiem oraz spacer wzdłuż Warty do mostu Przemysła

23 stycznia 2016 r. - sobota

Spotkanie przed wejściem głównym do Kościoła przy ul. Gołębiej 1 o godz. 10:00. Zwiedzanie kościoła, w tym niedostępnych jego zakamarków oraz spacer wzdłuż Warty do mostu Przemysła, o ile pogoda będzie sprzyjała spacerowaniu.
Przewidywana zbiórka pieniędzy za oprowadzenie po kościele.
Organizacyjnie przygotowała i prowadzi kol. Aleksandra Juchacz.

Wieczór wspomnień turystycznych
Wędrówki afrykańskie
Maroko

28 stycznia 2016 r. - czwartek

Spotkanie w klubie Oddziału Poznańskiego PTTK Winogrady na osiedlu Przyjaźni 5 d o godz. 18:00.
Opowiada i pokazuje zdjęcia członek zarządu Oddziału Poznańskiego PTTK kol. Leszek Zagórski.
Organizacyjnie przygotowała kol. Stenia Matuszak.

Bardzo prosimy członków i sympatyków Koła PTTK nr 86 o zgłaszanie e-mailami lub telefonicznie propozycji imprez na następny kwartał, nie później jednak niż dzień przed kolejnym zebraniem Zarządu Koła. W zgłoszeniach prosimy podać sposób realizacji imprezy oraz nazwisko osoby ją organizującej lub prowadzącej.

13 stycznia 2016 r. - środa - o godz. 16:00 - zebranie Zarządu Koła.