PTTK

Koło Zakładowe PTTK Nr 86 przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

 

Strona domowa
Zarząd
Prezes Zenon Piwoński
50 lat
XVII Kadencja
Kadra
40 lat
30 lat
Pięćdziesiątka
Poprzednie kadencje

Poprzedni Strona domowa Poziom wyżej Następny

30 lat

Artykuł kol. Zbigniewa Knapika, V-Prezesa naszego Koła i wieloletniego działacza n/Towarzystwa, opracowany w lutym 1994 r. na 30-lecie Koła w celu opublikowania w "Turyście Poznańskim" oraz materiałach informacyjnych Koła:

 

30 lat działalności Koła Zakładowego PTTK Nr 86 przy Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu

horizontal rule

Koło Zakładowe PTTK Nr 86 im. Stanisława Staszica przy Urzędzie Wojewódzkim działa od 1963 r. a więc w roku ubiegłym minęło 30 lat jego działalności. Przez cały ten okres należało do grona najbardziej aktywnych Kół w Oddziale Poznańskim PTTK.

Trudno dzisiaj zliczyć ilu członków przeszło przez jego szeregi, ile osób przez te lata uczestniczyło w jego imprezach. Jedno jest pewne - Koło PTTK im. Stanisława Staszica uczyło i uczy żyć mądrze, ciekawie, pożytecznie. Uczyło i uczy pozaszkolnego przedmiotu "Ojczyzna" - jaka jest piękna, jakie ma tradycje, jak chronić jej dobra, jak je pomnażać i cenić. Uczyło i uczy: organizacji, punktualności, systematyczności, odpowiedzialności za drugiego człowieka, za grupę której jest członkiem.

Przez te wszystkie lata Koło "wyprowadziło" wielu ludzi ze środowiska w którym działa - "zza biurek" na górskie percie, przepiękne ścieżki wijące się wśród nizinnych pól i lasów, na "wstęgi szos" w kraju i za granicą, uwrażliwiało na piękno zabytków i przyrody, rozwijało więzi społeczne, pomagało w nawiązywaniu wieloletnich przyjaźni (w tym nawet dozgonnych). Koło zarażało turystyką i krajoznawstwem, a przy tym pomagało aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu - stając się dostępną dla wszystkich swoistą "służbą zdrowia".

Jak działa "na co dzień" Koło?

Prześledźmy działalność Koła na przestrzeni 1993 roku, choć na niektóre dziedziny musimy spojrzeć retrospektywnie żeby wyczuć "tętno" Koła, które od tylu lat powoduje wciąż jego aktywność, a obecnie w okresie pewnego regresu działalności społecznej generuje jego aktywność, a nawet rozwój.

W działaniach Koła przeplatają się różne formy, których zewnętrzną oznaką jest organizowanie corocznie około 30 do 40 imprez o charakterze turystyczno-krajoznawczym. Ze względów "przeglądowych" można je podzielić na kilka grup:

bulletdziałalność w zakresie turystyki kwalifikowanej, głównie pieszej - górskiej i nizinnej;
bulletkilkugodzinne wycieczki turystyczno-krajoznawcze o charakterze rekreacyjnym w okolice Poznania;
bulletjedno- lub wielodniowe wycieczki krajoznawcze autokarowe po kraju, a ostatnio również zagraniczne;
bulletdziałalność krajoznawczo-popularyzatorską w formie Wieczorów Wspomnień Turystycznych;
bulletdziałalność o charakterze poradnictwa turystyczno-krajoznawczego, a także popularyzacja idei Towarzystwa.

W turystyce kwalifikowanej Koło preferuje turystykę górską, organizując co roku 3 do 5 obozów wielodniowych polegających na codziennych wędrówkach pasmem górskim "od schroniska do schroniska" lub wędrówki po górach w oparciu o jedną lub dwie-trzy stałe bazy noclegowe.

W 1993 r. Koło zorganizowało 4 obozy górskie: w Beskidzie Sądeckim, w Beskidzie Żywieckim, w Karkonoszach oraz w Tatrach Słowackich. Uczestniczyło w nich łącznie 65 osób, a ich uczestnicy zdobyli ogółem około 450 punktów w/g regulaminu GOT.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w swych wieloletnich wędrówkach członkowie Koła mieli możność przejść wszystkie pasma górskie w Polsce (niektóre wielokrotnie).

Stałą grupę swych entuzjastów mają wielodniowe piesze obozy turystyczne po obszarach nizinnych. Penetrowane są piękne tereny Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, Puszczy Noteckiej, Borów Tucholskich - chociaż w latach poprzednich (tańsze przejazdy kolejowe) Koło nie stroniło od dalszych terenów jak np. Roztocza czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ubiegłym roku grupa 8 osób wędrowała przez 14 dni po drogach i bezdrożach falistego Pojezierza Sierakowskiego, bazując głównie na schroniskach PTSM-u i uzyskali ok. 220 punktów na OTP.

Przynajmniej raz w miesiącu organizowana jest wycieczka w wolną sobotę lub niedzielę w najbliższe okolice Poznania. Rekreacyjne trasy (o długości od 5 do maksymalnie 12-15 km) przebiegają po najbardziej atrakcyjnych turystycznie i krajoznawczo fragmentach Wielkopolski. W ciągu wielu lat Koło praktycznie spenetrowało wszystkie szlaki znakowane w okolicach Poznania (często wielokrotnie) i w ostatnich latach - aby uniknąć powtórzeń - wyszukuje trasy nowe, nietypowe, choć również atrakcyjne.

W roku 1993 odbyło się 15 wycieczek w których uczestniczyły 254 osoby (w tym między innymi np. rejs statkiem spacerowym do Puszczykowa). Zaryzykowano także (z obawą o frekwencję) w miesiącach późnojesiennych i zimowych zwiedzanie atrakcyjnych krajoznawczo fragmentów Poznania i mniej uczęszczanych muzeów. Zainteresowanie przekraczało oczekiwania - zdarzało się że w tych miejskich spacerach uczestniczyło ponad 40 osób. Nawiązując do wycieczek po mieście warto zaznaczyć, że przed kilku laty Kołu udało się zorganizować kilka wycieczek krajoznawczych po mieście ...  autokarem, pod hasłem "Poznaj  Poznań". Wycieczki te również cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy prawie w całości zapełniali 42-osobowy autokar.

Raz lub dwa razy w roku Koło organizuje całodzienną wycieczką autokarową o charakterze krajoznawczym na trasie liczącej 150-200 km, która pozwala zapoznać uczestników z najciekawszymi fragmentami Wielkopolski. W roku 1993 wycieczka taka odbyła się na trasie: Poznań - Oborniki - Chodzież - Margonin - Wągrowiec - Murowana Goślina - Poznań, a 43 osoby w niej uczestniczące miały okazję między innymi zwiedzić: piękny zabytek budownictwa drewnianego - kościółek w Wełnie, z miejscowym przewodnikiem prześledzić proces produkcji w Fabryce Porcelany w Chodzieży, zobaczyć ciekawe zjawisko geograficzne - skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny w Wągrowcu.

Warto w tym miejscu znowu nawiązać do tradycji Koła w organizowaniu wielodniowych wycieczek autokarowych. Przez kilka lat z rzędu Koło organizowało tygodniowe autokarowe "wyprawy" krajoznawcze w Polskę. Uczestnicy tych wycieczek mieli okazję zwiedzić np. Lubelszczyznę, Mazury i Pojezierze Suwalskie, Dolny Śląsk, Zamojszczyznę, Puszczę Białowieską.

Kontynuując tradycję wielodniowych wycieczek autokarowych po Polsce, Koło w 1992 r. podjęło się trudnego zadania zorganizowania autokarem "wyprawy" zagranicznej w Alpy Francuskie. Powodzenie wycieczki zachęciło organizatorów do tej formy działalności. W roku 1993 odbyła się autokarowa 8-dniowa wycieczka do Paryża (46 uczestników) oraz 23-dniowa do krajów skandynawskich (Szwecja, Norwegia), w której uczestniczyły 33 osoby.

W roku bieżącym Koło planuje ponownie wycieczkę do Paryża, oraz drugą do Belgii, Holandii i północnej Francji. Organizatorzy tych zagranicznych wycieczek starają się zapewnić uczestnikom maksimum programu krajoznawczego przy minimum kosztów (oczywiście łącznie z zasadą "non-profit"). Założenie to pozwala wielu członkom Koła i ich rodzinom na zwiedzenie ciekawych fragmentów Europy, na co ze względów finansowych nie mogliby sobie pozwolić wyjeżdżając z profesjonalnym biurem podróży.

Specjalnego omówienia wymaga działalność krajoznawczo-popularyzatorska Koła, prowadzona w formie "Wieczorów Wspomnień Turystycznych". Są to organizowane w miesiącach jesienno-zimowych (najczęściej dwa razy w miesiącu) spotkania z podróżnikami, członkami różnych wypraw naukowo-badawczych, alpinistycznych, a także uczestnikami atrakcyjnych wycieczek zagranicznych. Spotkania te połączone są z prelekcją krajoznawczą i wyświetlaniem przezroczy, a nawet filmów wideo. Prelegentami tycz spotkań byli między innymi (kilkakrotnie) znany poznański himalaista Wojciech Wróż (zginął na K-2 w roku 1986), a także zdobywca Mount Everestu zimą - Leszek Cichy, publicyści turystyczno-krajoznawczy jak Edward Moskała (autor map górskich), śp. Włodzimierz Wnuk - literat, śp. Tadeusz Staich - redaktor "Podhalanki", Maciej Pinkwart - dyrektor "Atmy" i wielu innych, których trudno w tym krótkim przeglądzie pracy Koła wymienić.

Wieczory Wspomnień Turystycznych są imprezą o niewątpliwie najstarszej w Poznaniu (ponad 20-letniej) tradycji. Dotychczas odbyło się ich 275, prelekcje wygłosiło 49 osób (wielu kilkakrotnie), a skorzystało z nich blisko 10 tys. osób. Imprezy te organizowane są nadal i cieszą się wciąż znaczącą frekwencją. Przykładowo w roku 1993 odbyło się 13 prelekcji, w których uczestniczyło 460 osób. Nie bez znaczenia jest fakt, że przez cały czas trwania imprezy prelegenci dzielili się swoimi wrażeniami - przed laty za zupełnie symboliczną opłatę, a w ostatnich trzech latach zupełnie bezpłatnie.

Koło Nr 86 nie ogranicza swej działalności do organizacji imprez wybitnie turystyczno-krajoznawczych. Przez wiele lat sprawowało funkcję zbiorowego społecznego opiekuna zabytków Miasta i Gminy Sieraków (skutecznie interweniując np. w sprawie konieczności odnowienia elewacji kościoła w Lutomiu czy uporządkowaniu parku dworskiego w Ławicy), organizowało patrole Strażników Ochrony Przyrody (licznych w Kole) po Wielkopolskim Parku Narodowym, było współorganizatorem wieczornicy poświęconej pamięci kolegi Mieczysława Duralskiego (Koło wystąpiło z formalnym wnioskiem nazwania szlaku turystycznego z Golęcina do Krzyżownik - "Szlakiem im. Mieczysława Duralskiego").

Wszechstronna działalność turystyczno-krajoznawcza Koła oraz jego aktywność wynika również z faktu "dopracowania się" licznego aktywu (przewodnicy, przodownicy, instruktorzy, piloci itp.) programowego PTTK. Uprawnienia tego rodzaju posiada 20 członków Koła (niektórzy po kilka) w 12 "dyscyplinach" turystyczno-krajoznawczych co wybitnie pomaga w pracy Koła, nie tylko poprzez fakt posiadania formalnych uprawnień, ale również przez nabycie odpowiednich kwalifikacji, ugruntowanie zainteresowań, uzupełnienie osobistej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Pracownikom Urzędu Wojewódzkiego aktyw Koła służy na co dzień radą i pomocą w organizowanych przez nich indywidualnych wyjazdach turystyczno-krajoznawczych, w miarę możliwości wspiera odpowiednimi mapami, przewodnikami itp. Śledzi i na bieżąco informuje o zmianach i nowościach (ceny, adresy) na szlakach turystyczno-krajoznawczych kraju.

Do swojej dyspozycji członkowie Koła mają stale aktualizowaną gablotę informacyjna w holu głównym Urzędu Wojewódzkiego.

Koło liczy obecnie nieco powyżej 100 członków, przy czym są to nie tylko aktualni pracownicy Urzędu Wojewódzkiego. W znaczącej części są to byli pracownicy - nadal aktywnie współpracujący z Kołem PTTK, członkowie rodzin, pracownicy jednostek podległych lub stale współpracujących z Urzędem, a nawet osoby całkiem obce, których do pracy w Kole PTTK przyciągnęła jego aktywna działalność. Stąd też informacje o imprezach wywieszane są nie tylko we wspomnianej gablocie, ale również w formie komunikatów rozsyłane do domów członków, którzy aktualnie nie pracują w Urzędzie Wojewódzkim. Przykładowo w roku 1993 wydano 21 takich komunikatów, rozsyłając pod około 80 adresów. Warto również wspomnieć, że przez okres 18 lat Koło wydawało roczny "Informator imprez turystyczno-krajoznawczych" organizowanych przez Koło, ciekawie ilustrowany i zawierający również szereg praktycznych informacji i rad o charakterze turystyczno-krajoznawczym w objętości 20-30 stron maszynopisu. Informator ten traktowano jako specyficzny "łącznik" Zarządu Koła z mniej aktywnymi członkami.

W Kole PTTK Nr 86 przy Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu (jak zresztą w każdej organizacji) siłę napędową stanowią ludzie, których wiedza, serce, pasja pcha do działania, powoduje to, że chcemy się spotykać na turystycznych szlakach, chcemy razem dzielić się wrażeniami z wędrówek i wiedzą wówczas zdobytą, chcemy dalej kontynuować zadzierzgnięte wtedy więzy sympatii i przyjaźni.

Nie sposób wymienić wszystkich członków dzięki którym działalność Koła może być tak bogata i wszechstronna. Wszakże jednej osoby również nie sposób pominąć: Zenona PIWOŃSKIEGO - człowieka, dzięki któremu Koło powstało, który od 27 lat jemu prezesuje, jest nadal najbardziej aktywnym animatorem wszystkich poczynań,   niestrudzonym działaczem, przewodnikiem i przodownikiem, organizatorem, a także dokumentalistą dokonań Koła.

Efektywna działalność Koła dostrzeżona została i znalazła uznanie również w ogniwach nadrzędnych organizacji PTTK-owskiej. W uznaniu wieloletniej aktywnej działalności Koło w roku 1976 odznaczone zostało Srebrną, a w roku 1985 - Złota Honorową Odznaką PTTK W tym samym roku 1985 - jako pierwsze w woj. poznańskim - wyróżnione zostało przez Komisję Kół i Oddziałów Zakładowych ZG PTTK Medalem za Zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa w zakładzie pracy.

horizontal rule

 

Pytania i komentarze dotyczące naszych stron WWW prosimy przesyłać na adres: pttk86@poczta.onet.pl.
Data ostatniej aktualizacji: 01 kwietnia 2015.