PTTK

Koło Zakładowe PTTK Nr 86 przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

 

Strona domowa
Dziewicza Góra
Kicin
Obrzycko
Śnieżycowy Jar
Uzarzewo
Sobotnie wędrowanie
Gminy powiatu poznańskiego

Poprzedni Strona domowa Poziom wyżej Następny

Śnieżycowy Jar

 

Rezerwat przyrody "Śnieżycowy Jar" utworzony został w 1975 r. w celu zachowania i ochrony stanowiska masowo występującej na niżu śnieżycy wiosennej. Administracyjnie leży na terenie leśnictwa Uchorowo, nadleśnictwo Łopuchówko, w oddziale 219F, 219G obejmując obszar 2,55 ha.

Śnieżyca występuje w Sudetach i Karpatach Wschodnich, oraz rzadko w południowej części niżu. W rezerwacie ma optymalne warunki życia. Kwitnie w marcu i kwietniu. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Na uwagę zasługuje także rosnący tu drzewostan. Tworzy go ok. 25 gatunków drzewiastych w wieku od 20 do 110 lat. Rezerwat podlega ochronie częściowej.

horizontal rule

Śnieżyca wiosenna (Leucoium Vernum L.)

Pod względem systematycznym śnieżyca należy do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest Europa Środkowa, występuje jednak na ograniczonym areale w Pirenejach. Jest rośliną cebulkową, osiągającą wysokość do 30 cm, z dwoma (radziej 3 lub 4) odziomkowymi liśćmi, szerokości do 1 cm. Łodyga zwykle z 1 kwiatem. Białe działki okwiatu z żółtawą (lub zielonkawą) plamą na szczycie tworzą jednakowy, wewnętrzny i zewnętrzny okółek. Szyjka słupka jest silnie maczugowato zgrubiała. Kwitnie od marca do kwietnia. Zapylana jest przez owady. Owoc stanowi gruszkowata torebka. Nasiona punktowane cebulki śnieżycy wiosennej zawierają trujące substancje chemiczne. W Polsce śnieżyca wiosenna występuje w Sudetach i Karpatach Wschodnich, oraz rzadko w południowej części niżu. Występuje na żyznych glebach aluwialnych, okresowo zalewanych przez wodę.

Na mocy rozporządzenia nr 214 MOŚZNiL z dnia 6 kwietnia 1995 r. śnieżyca wiosenna podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Więcej informacji o śnieżycy wiosennej na stronie http://www.uj.edu.pl/IB/CHRONPOL/PLANTS/1798.htm.

horizontal rule

Jak dotrzeć do rezerwatu:

Najłatwiej ze wsi Starczanowo (ok. 6 km na północny-zachód od Murowanej Gośliny, w kierunku na Radoszyn. Mściszewo). Stąd możemy dojść do rezerwatu dwoma drogami:

bulletNie wchodząc do centrum wsi idziemy polną drogą w stronę Uchorowa (w tym samym kierunku, w którym prowadziła asfaltowa droga, kończąca się na skraju Starczanowa). Po wejściu do lasu skręcamy w trzecią przecinkę w lewo, na wysokości nowo utworzonego, niewielkiego parkingu leśnego.
bulletPrzechodzimy przez centrum wsi i idziemy dalej szlakiem zielonym w kierunku zachodnim. Po ok. 1,5 km szlak wyprowadza na skraj lasu. Po lewej stronie znajduje się szkółka leśna. Skręcamy w prawo, przy zwalonej kłodzie, obok kamienia granicznego oddziałów leśnych 211, 220, 219.

horizontal rule

 

Pytania i komentarze dotyczące naszych stron WWW prosimy przesyłać na adres: pttk86@poczta.onet.pl.
Data ostatniej aktualizacji: 01 kwietnia 2015.